Holders of Scholarships 2011 and 2012


An expert selection committee assigned by the advisory board of Künstlerhaus Ahrenshoop e.V. has decided about the awarding of work, project, exchange and workshop scholarships at Künstlerhaus Lukas in 2011 and 2012.

Out of 1198 applications, the committee consisting of Dr. Gundula Engelhard, Volker Altwasser and Brigitte Preissler (literature), Helga Paris, Dr. Peter Kruska, Josef Bücheler, Anna Lebedkova (fine arts), Carsten Seiffarth (composition) and Walter Bickmann (dance performance) have selected 104 artists and 8 groups of artists from Germany, Denmark, Poland, Iceland and the Russian Federation for the next two years. A panel from Mecklenburg-Western Pomerania consisting of Dr. Wolfgang Gabler (literature), Elke Pretzel (Fine Arts) and Prof. Dr. Hartmut Möller (composition) reserved the right to nominate potential recipients of the scholarships.

Also, there will be 22 guests from our partner institutions in Northern Europe, six guests of honour in cooperation with other institutions e.g. Stiftung Kunstmuseum Ahrenshoop / FAMAKunststiftung, 2 winners of the student competition INSOMNALE from Greifswald, 2 script scholarships in cooperation with Filmkunstfest Schwerin and 2 scholarships for children’s books illustration in cooperation with publishing house Hinstorff-Verlag Rostock / Bilderbuchmuseum Troisdorf.

Apart from these stays at the internationally reputed Künstlerhaus Lukas, there will also be exchange scholarships in cooperation with National Centre for Contemporary Arts Kaliningrad/ Russian Federation, Baltic Centre for Writers and Translators Visby/Sweden, Grafikenshus Mariefred/Sweden, Graphic Workshop Odense/Denmark, KKV Graphic Workshop & Sculpture Workshop Monumental Malmö/Sweden, Villa Muramaris on Gotland/Sweden, Gunnarshus in Reykjavik/Iceland, NES Artist Residency in Skagaströnd/Iceland as well as Klaipeda Culture Communication Centre/Lithuania.

The following scholarships have been awarded for 2012:




LITERATURE – LITERARY TRANSLATION:
Künstlerhaus Lukas:
Lisa-Marie Dickreiter, Daniela Dröscher, Jan Groh, Johannes Groschupf, Silke Peters, Andre Rudolph, Jan Skudlarek, Stefan Stabenow, Achim Stegmüller, Ulrich Wittstock
Guest of Honour:
Elke Erb with Anna Werkmeister, Georg Klein
Exchange Scholarships:
Christian Hussel, Björn Kern, Agust Borgbor Sverrisson, Mindaugas Valiukas, Florian Wiesner

FINE ARTS:
Künstlerhaus Lukas:
Eike Dingler, Tina Flau, Christine Matzke, Anastasiya Nesterova, Dorothea Heinrich, Linda Perten, Oskar Schmidt, Melanie Wiora, Sabine Beyerle, Kathrin Hoffmann, Martin Koroscha, Margit Jäschke, Sven Märkisch, Jürgen Paas, Holger Walter
Exchange Scholarships:
Linnéa Carlsson, Laura Bielau, Anna Gestering, Sofi Hagman, Kristveig Halldorsdottir, Christian Henkel, Justina Jasineviciute, Katharina Kamph, Sebastian Menzke, Sanne Pawelzyk, Soffia Seamundsdottir, Bernhard Schrock, Grigory Selsky, Anne Sewcz,Holger Stark, Wanja Tolko
Workshops:
„schmuck2“ - Susan Pietzsch, Suska Mackert, Stefan Wischnewski, Karla Detlefsen, Gabi Altevers, Wolfgang Stehle, Marti Guixe
Artistgroup „island between us“ - Christiane G. Schmidt, Susanne Britz, Jeannette Castioni, Mia Hochrein, Stephanie Krumbholz, Ines Meier, Hrafnhildur Sigurbardottir
Project Scholarships:
Nicole Schuck, Katia Klose, Ingolf Watzlaw mit Claudia Garbe and Daniel Vezza,
Lisa-Vera Schwabe mit Greta Hoheisel
Guest of Honour:
Olaf Wegewitz

COMPOSITION:
Künstlerhaus Lukas:
Jens Brand, Magdalena Buchwald, Jens-Uwe Dyffort, Silvia Ocougne, Roswitha von den Driesch

DANCE PERFORMANCE:
Künstlerhaus Lukas:
Elke Rindfleisch
Guest of Honour:
Vivienne Newport
Exchange Scholarship:
Natalia Agulnik

Seitenanfang