Scholarship holders 1994-2006

1994  

Fine Arts:
Günter Blendinger, Sergej Horovitz, Randolf Müller, Hanfried Niemann, Uta Schneider, Margit Weber, Volker Wehrmeyer, Reinhild Bartunek, Dorothea-Christina Etzler, Ilse-Maria Feltz, Britta Hentrich, Saskia Wenzel, Georgia Wilhelm, Anna Plankenberg, Wolfgang Barton, Christel Hasper, Dr. Eva Mahn, Hannelore Röhl, Brigitte Schröck, Gerhard Schwarz, Heike Behling, Agathe Böttcher, Prof. Angelika-Christina Brzóska, Dr. Bodo Brzóska, Doli Hilbert, Knut Müller, Kerstin Seltmann (see image), Bernd Lawrenz, Jana Smolik, Mitsue Tamaki, Frank Wahle, Simone Zeidler
Literature:
Michael Meinicke, Anke Gebert, Christian Hussel, Wolfgang Zander, Carmen-Francesca Banciu, Henryk Bereska
 

1995  

Fine Arts:
Rita Bieler, Rainer Fest, Susanne Ruoff, Silvia Kluge, Karin Innerling (see image), Finbarr Morrin, Ute Bartel, Tine Herrmann, Theodor Oberheitmann, Renate Zeun, Heike Hamann, Elli Graetz, Klaus Magnus, Detlef Olschewski, Elke Wolf, Jeanette Kipka, Gerd Nipp, Thomas Prautsch, Inga Rensch, Peter Rensch, Kurt Schulz-Schönhausen, Tina Stolt, Andreas Zahlaus, Ulli Blomeier-Zillich, Siegfried Appelt, Rüdiger Bartels, Dieter Gilfert, Michael Hegewald, Regina Conrad, Thomas Kleinschmidt, Dieter Prange, Jochen Pröhl
Literature:
Christiane Grosz, Blanche Kommerell, Lonny Neumann, Sonja Ruf, Rahel von Wroblewski, Uwe Warnke, Fritz Rudolf Fries
 

1996  

Fine Arts:
Bülent Alev, Kedron Barett, Marco Baré, Hilmar Braun, Ulrike Bunge, Janina Egert, Helga Elben, Marie-Luise Faber, Andrea Hold-Ferneck, Elisabeth Funt, Katrin Glanz, Erika Grüttner, Selma Hengsbach, Frank Herrmann (see image), Leon Kleinbaum, Anna-Lea Kopperi, Peter Kuhn, Michael Kutzner, Sigrid Lemm, Thomas Leuner, Britta Matthies, Harry Meyer, Hans-Dieter Müller, Sandra Munzel, Eva Niemann, Grit Piolka, Dagmar Roos, Philipp Schack, Hans Scheuerecker, Stephanie Schiller, Gesine Storck, Sabine Straub, Karl-Heinz Thiel, Viola Vassilieff, Stupar Slobodanka
Literature:
Werner Buhss, Uta-Maria Heim, Heike Reich, Hans Joachim Schädlich, Silke Andrea Schuemmer, Martin Stefke
Music:
Alois Bröder
 

1998  

Fine Arts:
Tanja Zimmermann (see image), Klaus Hack, Annemarie Laner, Heike Weber, Beate Maria Wörz, Anne Hille, Sandra Eades, Elke Pollack
Literature:
Dr. Stephan Bock, Volker Braun, Anke Gebert, Anatoli Pristawkin, Alexander Kostinskij, Dr. Hans Christoph Buch, Vladimir Koljazin, Margarete Braungart, Andreas Schäning, Gordian Maugg, Sabine Weber, Bernd Wagner
 

1999  

Fine Arts:
Ina Abuschenko-Matwejewa, Bogdan Achimescu, Matthias
Beckmann, Gisela von Bruchhausen, Bodo Korsig, Udo Dettmann, Nicola Dormagen, Christine Falk, Christiane Maria Frohne, Christian Frosch, Claudia Gansz, Stefanos Gazis, Berthold Grether, C. G. Große, Thomas Habedank, Wolfgang Hambrecht, Axel Heller, Ulrike Hogrebe, Jean Kirsten, Gabriele Künne (see image), Marnie Moldenhauer, Dany Paal, Albert Maria Pümpel, Daniela Pukropski, Frank Raendchen, Birgit Richter, Arturas Savickas, Ina Schneider, Maria Sewcz, Marianne Tralau, Angelika Uliczka, Pomona Zipser, Isabel Zuber
Literature:
Carmen Fracesca Banciu, Thorsten Becker, Werner Buhss, Rimantas Cerniauskas, Thomas Ernst, Karen-Susan Fessel, Marcus Jensen, Friedrich Krönke, Wjatscheslaw Kuprijanow, Dagmar Mißfeldt, Bert Papenfuß, Claudia Pütz, Peter Wawerzinek
Music:
Makiko Nishikze, Sybille Pomotin, Caroline A. Wilkins
 

2000  

Fine Arts:
Ruth Baumann, Ryszard Gorecki, Anja Henningsmeyer, Freda Heyden, Kalle Hommelsheim, Peder Iblher, Masko Iso, Marianne Kardel Knutz, Jochen Kitzbihler, Michaela Kölmel, Hanna Lippmann, Gudrun Lydicke, Florian Merkel (see image), Thomas K. Müller, Renate Neuser, Denise Richardt, Joachim Richau, Thomas J. Richter, Malte Spohr, Slawomir Staniewski, Matthäus Thoma, Konstantin Voit, Ele Hermel, Jana Morgenstern
Literature:
Ulrike Draesner, Pia-Kristina Garde, Margarete Groschupf, Alexander Posch, Max Reinhold, Eva Rönnau, Sonja Ruf, Ulrich Schlotmann, Ingo Schramm, Ulrike Schröder, Cornelia Saxe
Music:
Christian Kesten, Vassilios Kokkas, Michael Vorfeld
 

2001  

Fine Arts:
Ulrich Bauss, Erika Breuer, Jörg Bussmann, Sigita Daugule (see image), Gisela Eichardt, Anett Frontzek, Sabine Funke, Ute Hoffritz, Susanne Jung, Birgit Knappe, Peter K. Koch, Nicole König, Cornelia Konrads, Barbara Krajci-Lazary, Michael Felix Langer, Yun Lee, Bichan Maschajechi, Melissa Mayer Galbraith, Peter Moors, Kristina Redecker, Siegfried Renz, Marina Schreiber, Claudia Theel, Kestutis Vasiliunas, Uta Zaumseil
Literature:

Barbara Bongartz, Katrin Dorn, Matthias Eckoldt, Oleg Gluschkin, Annika Idstöm, Alexandra Just, Odile Kennel, Antje Leetz, Klaus-Jürgen Liedtke, Aleksandr Melichow, Andreas F. Müller, Raija Nylander, Normann Ohler, Fabienne Pakleppa, Stefan Parvis, Sibylle Tamin
Music:
Thomas Taxus Beck, Jan Feddersen, Silvia Fomina, Ulrike Geißler, Zibuokle Martinaityte
 

2002  

Fine Arts:
Kestius Grigaliunas, Ina Geißler, Tessa de Oliveira Pinto, Lou C. Schneider, Tomasz Paczewski, Norbert Wiesneth, Ulrik H. Dannenberg, Nicole Schnee, Brigitte Jurack, Gudrun Brückel, Wolfgang Thies, Sabine Albers, Eberhard Hartwig, Birgit Nowocien, Uta Weber, Olga Jürgenson, Thomas Sander, Ka Bomhardt, Bettina Bürkle, Patti O´Neill, Claudia Maas, Petra Schramm, Ilona Winter, Heinz Kemmer, Jette Slangerod, Magnus Gramén, Almut Determeyer
Literature:
Sabine Schiffner, Johannes Jansen, Nicolai Kobus, Peter Torberg, Riika Ala-Harja, Christof Hamann, Dieter M. Graef, Ingo Schulze (see image), Mario Göpfert, Holger Siemann, Helmut Krausser, Andreas Maier, Olaf Müller, Katja Winkler, Axel Planser, Annett Gröschner, Henryk Bereska
Music:
Jean Pacalet, Barbara Thalheim, Jongtae Ha, Jamilia Jazylbekova, Markus Schmitt, Imke Frank, Nomeda Valanciute
 

2003  

Fine Arts:
Gabriele Seifert, Rebecca Michaelis, Michael Wirkner, Nandor Angstenberger, Detlef Hagenbäumer, Ellen Hartleif, Sabine Prietzel, Dietmar Teßmann, Salah Saouli, Peter Werzlau, Markus Gutmann, Falk Haberkorn, Ralf Hentrich, Cornelia Groß, Gabriele Stirl, Carl-Martin Hansen, Annelen Käferstein, Jurga Uzkurnyte, Carola Dinges, Monika Meiser, Susanne Ruoff, Christian Bonnet, Sibylla Weisweiler, Karlheinz Bux
Literature:

Johanna Olausson, Eberhard Häfner, Walter Thümler, Peter Kaiser, Ron Winkler, Ganna-Maria Braungardt, Uta Ackermann, Knut Gerwers, Martin Ahrends, Kerstin Klein-Perska, Ekkehard Maaß, Julia Schoch, Crauss, Barbara Felsmann, Annett Gröschner, Michael G. Fritz, Marion Poschmann
Music:
Alex Nowitz, Ruth v. Mengersen, Andreas Kunstein, Linas Paulauskis, Sun-Young Pahg (see image), Oleg Paiberdin, Arne Sanders
 

2004  

Fine Arts:
Marc Helfers, Claudia Vaes, Wiebke Bartsch (see image), Maren Theel, Andreas Grunert, Ulrike Ettinger, Ute Richter, Dörte Meyer, Roger Wardin, Mee-Hye Lee, Beate Daniel, Antje Bromma, Walli Höfinger, Daniela Comani, Jan Dörre, Frank Müller, Göran Gnaudschun, Rabea Eipperle, Judith Siegmund, Boris Becker, Susan Schmidt, Stefan Burghard, Elke Graalfs, Gabriele Jerke, Thomas Sterna, Jens Elgner, Violeta Jaskute, Insook Ju
Literature:
Swantje-B. Koerner, Sünje Lewejohann, Sabine Scho, Jörg Magenau, Katharina Schlender, Christian Griebel, Hercus Kuncius, Ulrika Wallenström, Isabel Cole, Jens Wonneberger, Annegret Held, Christian Oeser, Olga Tokarczuk, Aldo Paolo Gugolz, Martin Mosebach, Klaus Behringer, Anke Gebert, Carsten Probst, Barbara Köhler
Music:
Ekkehard Wölk, Jin-Ah Ahn, Andreas Staffel, Hanna Hartmann, Irina Emiliantseva, Hans Schanderl, Peter Machajdik
 

2006  

Fine Arts:
Sophie Baginski, Monika Czosnowska, Hilke Dettmers, Juliane Duda, John Gerard, Jan Klopfleisch, Franziska Klose (see top image), Kirsten Krüger, Hardy Kuttner, Seiji Morimoto, Sybille Prange, Peter Rensch, Maren Roloff, Grit Schwerdtfeger, Kerstin Seltmann, Lothar Seruset, Julia Weber, Angelique van Wesemael (see bottom image), Stefan Wischnewski, Anton Würth, (all of them one-month residency scholarships) Johannes Burr (two-month project scholarship) Joanna Ekström, Inke Gundlach, Elena Kozlova, Anja Krüger, Irma Lescinskaite-Mikuleniene, Alexej Maslov, Madelene Oldeman, Peter Riedlinger, Igor Isajev, Norbert Wiesneth and Tanja Zimmermann (one-month exchange scholarship)
Literature:

Catharina Gripenberg, Tanja Dückers, Nora-Eugenie Gomringer, Franziska Groszer, Anne Hahn, Nina Jäckle, Uwe Kolbe, Mareike Krügel, Andra Manfelde, Norbert Müller, Saša Stanišić, Anni Sumari, Ilja Tschlaki, Julia Wolf, (all of them one-month residency scholarships), Heike Geißler and Adrian Sauer (three-month project scholarship)  Projektstipendium), Peter Törnquist and Volker Altwasser (one-month exchange scholarships)
Dance:
Anna-Luise Recke (see middle image), (one-month residence scholarship) Maren Strack, Max Schumacher, Miroko Tanahashi, Yuko Kaseki and Erika Matsunami (project scholarships)
Composition:
Hartmut Dorschner, Alexandra Filonenko, Ulrike Hage, Gordon Kampe, Georg Katzer, Shintaro Imai, Stefan Keller, Tobias Sjögren and Stefan Streich (all one month residence scholarships)


Seitenanfang